⁄← Pomozte: Ptačí park Josefovské louky Nemůžete něco najít nebo máte nějaký dotaz? Kontakty.

Přikrmování volně žijících ptáků

Pro přikrmování běžných ptáků (jako sýkor) je zřejmě nejlepší slunečnice. Dále různá jiná semena, obilí, ořechy, bobule, jablka... V žádném případě nic plesnivého nebo příliš starého, nic slaného (křupky apod.) ani sladkého (cukroví, čokoláda apod.). Až na některé výjimky žádné zbytky lidských jídel. Žádné uzeniny nebo smažené. Špatné krmení je horší než žádné. Užitečná je i čistá voda, pravidelně vyměňovaná, nejlépe v mělké, ale dostatečně prostorné nádobě, vhodné i k jejich koupání.

Oblíbené jsou i takzvané lojové koule. Ovšem podobně jako v případě budek, někteří je jen pověsí, a s pocitem uspokojení se už dál nestarají. V přírodě pak zůstávají prázdné nerozložitelné plastové síťky. Zůstávají tam ale vpodstatě pro to, že je nikdo neuklidil. Ani původce, ale ani nikdo jiný. Bylo to něco sloužící všem, tak to může uklidit kdokoliv jiný z vás.

Předchozí věc je jasné znečišťování, ale někde může být považováno za znečišťování například i sypání pečiva pro vodní ptáky na zem. Proti holubům jsou to jen nesmyslné kecy, ale horší je to, že taková místa přitahují velké množství potkanů. Sypat by se mělo přímo do vody. A je pro to i další důvod, že by si ptáci neměli zvykat chodit žebrat ven z vody. A vy byste k nim neměli chodit se psem, a to ani tehdy, pokud je ukázněný. Na toho by si taky neměli zvykat, protože pak až přijde nějaký nevychovaný, tak před ním včas neutečou. I když se ukazuje, že ptáci jsou dost inteligentní a nejspíš dokáží poznat i jednotlivé psy.

POZOR: v létě by se nemělo přikrmovat - byly zaznamenány hromadné úhyny - paraziti se šíří přes krmítka! http://www.cso.cz/index.php?ID=2389 a 2333

Vodní ptáky lidé nejčastěji krmí pečivem, ale to pro ně není příliš vhodné. Rozhodně nesmí být plesnivé. Mláďatům (nedorostlým do velikosti dospělých) by se pečivo vůbec nemělo dávat! Způsobuje jim vývojové vady. Raději jim natrhejte čerstvou trávu nebo jiné listy (salát). Některé labutě a husy mají velmi rády listy nebo stonky z pampelišek.

Vedlejší účinky

Přikrmování ptáků nelze ve všech případech označit jednoznačně jako pozitivní, někdy dokonce naopak.

Ekologické dopady na ptáky

Psychologické dopady na lidi

Pokud by ale člověk změnil své ekonomické, spotřební a rekreační chování, mohly by být pozitivní následky pro přírodu daleko větší. Jde například o omezení maximalizace zisku a diktátu nejnižší ceny, jízdy automobilem, spotřeby masa, intenzivní údržby zeleně, vytěžování přírody materiálně či zážitkově, atd.

Speciesismus - povyšování nebo ponižování vybraných druhů

Lze pozorovat, že mezi lidmi jsou zejména oblíbeny a preferovány sýkory. Toto privilegium si ale tak moc nezaslouží. Je to jeden z mála druhů, který se svým stavem populace pomoc nepotřebuje. Česko (a Slovensko hned po něm) je dokonce stát s jejich nejvyšším počtem na svou plochu. Je jen klamné zdání, že když se jich na krmítku objeví vždy maximálně jen několik, že je jich málo. Ve skutečnosti se jich tam střídá velké množství - třeba několik desítek - jednotlivě odletí a někam se schovávají, a zas se jednotlivě vracejí. (A klamná je i jejich zdánlivá "mírnost". Ve skutečnosti jsou sýkory velmi agresivní a schopné zabít ptáka v jejich velikosti.) Narozdíl třeba od zvonků, kterých tam může být najednou třeba deset, ale to jsou všichni jedinci z dalekého okolí. Nebo vrabci, kteří v současnosti tu pomoc potřebují asi ze všech nejvíc. Koho by to zaujalo, tak může pro preferenci těchto ptáků zkusit snížit množství tučných semen (slunečnice) a přidat "suchá" semena jako např. proso a další obilniny. Opačně to naštěstí nefunguje.

Podobně bylo pozorováno krmení kachen a nikoliv racků. To je ještě výrazněji nesmyslné, neboť racek chechtavý byl navržen do seznamu jako silně ohrožený druh (jeden z nejrychleji ubývajících ptáků), zatímco kachny "divoké" jsou vpodstatě jateční zvířata, nejhojnější (je jich i více než 20 krát víc než racků) a stále přibývající druh vodních ptáků.

Odkazy jinam

- Zimní přikrmování ptáků na webu ČSO

- Jak správně přikrmovat ptáky na webu ČSO

- Jak krmit na webu Nova

- ČSOP: Víte jak správně dokrmovat vodní ptáky?www.rorysi.cz ⁄← Hlavní stránka
Přispějte: Ptačí park Josefovské louky.