⁄← Máte rádi ptáky a jiná zvířata? Tak je nerušte pyrotechnikou! Nemůžete něco najít nebo máte nějaký dotaz? Kontakty.

Pomozte: Ptačí park Josefovské louky

Zahrada pro ptáky a lepší biodiverzitu

Zjednodušeně řečeno, je třeba se vzdát západních úchylek pseudookrasných zahrad. Mrtvý anglický trávník, beton a akvárium do zahrady nepatří. Taky tam nepatří kočka.

Dřeviny

Pokud možno nějaké původní druhy stromů a křovin, produkující plody pro ptáky. Nepoužívat pesticidy. "Za málo peněz" můžete mít "hodně muziky" například z ptačího zobu, který lze velmi dobře rozmnožovat ze řízků, tedy prakticky z odpadu. Je nutné ho trochu stříhat, ale v žádném případě ne "u země". Dále lze takto dobře množit například svídu, ta je navíc i okrasná barevnou kůrou. Nebo zlatici, zvanou nesprávně "zlatý déšť", která ale nedává žádné plody. Z ovocných stromů můžete mít nejjednodušeji "zadarmo" švestku - z pecky. Ale tady je třeba upozornit, že se stejným způsobem bude intenzivně rozmnožovat i samostatně, takže pokud nechcete mít všude okolo houští, musíte to vysekávat. Další snadný strom zdarma získáte z vrbového proutku, ten roste rychle a musíte ho tvarovat. Velmi užitečný je i neoprávněně opovrhovaný planý šípek. Ten poskytuje dobrý úkryt, hnízdiště i potravu a je okrasný jednak květy, a potom plody i v zimě. Pokud má někdo málo místa a k tomu chce upravenost, lze doporučit křovitou třešeň "Globosa" naroubovanou na kmenu, která má malou, ale hustou kulovitou korunu. Na tu si ovšem sáhne hluboko do kapsy.

Květiny

Pokud možno původní druhy. Kvetoucí pro hmyz. Produkující semena nechat přes zimu. Nepoužívat pesticidy. Užitečný plevel nechat, ten nesnesitelný likvidovat mechanicky. Zajímavé a užitečné "plevele" jsou například chrastavec, hlaváč, různé jetelovité a hluchavkovité. Zdrojem větších semen třeba štětka, bér, truskavec a pokud nevadí plevelnější, tak i větší druhy bodláků. Můžete vysít různé druhy obilovin (pšenice, oves, proso), mák, světlici a samozřejmě největšího úspěchu dosahuje slunečnice.

Trávník

Nepoužívat hnojiva a pesticidy, nechávat plevel. Sekat co nejméně často a rovnoměrně po částech, ne celou zahradu najednou. Vybrané části nechávat s co nejmenší údržbou.

Biologický odpad likvidujeme kompostováním. V žádném případě nespalovat.

Jezírko

Pozvolné břehy nebo alespoň část, rostliny typu trávy. V žádném případě do jezírka nepatří ryby. Vyhnete se tím mnoha starostem a problémům a pomůžete ohroženým obojživelníkům, kteří vás také zbaví komárů.

Budky

Stránka bude časem doplněna.www.rorysi.cz ⁄← Hlavní stránka
Přispějte: Ptačí park Josefovské louky.