⌂← Nenoste mláďata domů! Nemůžete něco najít nebo máte nějaký dotaz? Kontakty.

Dravci v ČR

Stránka se pomalu bude rozšiřovat.

Nově byli z dravců odděleni sokolovití do nového samostatného řádu sokoli. Přesněji by se dalo říci rozdělení na dvě skupiny, se zachováním původního názvu pro jednu z nich, čímž se opět udělal bordel v názvech a jejich historickém významu (ideálně se měl už beztak nejednoznačný název "dravci" přestat používat pro pojmenování řádu).

Nejhojnější hnízdící druhy jsou káně lesní a poštolka obecná. Jejich počty jsou přibližně stabilní. Jde o užitečné druhy, kteří se živí převážně polními hraboši a mršinami.

Na káně často slyšíme nesmyslné pomluvy lidí co sledují přírodu pouze z automobilu za jízdy, že je jako vidí všude kolem silnic. To má dva možné důvody: kolem silnic jsou (nebo ještě nedávno byly) stromy, na které se mohou posadit, to na poli (kromě elektrických sloupů, navíc smrtících) většinou nic není. A za další na silnicích je jízdou automobilů zabíjeno velmi vysoké množství zvířat, kterých mrtvoly potom dravci konzumují. Často jsou při tom sami také zabiti.

Káně lesní je ptákem roku 2021.

Další v pořadí jsou krahujec obecný a jestřáb lesní. Tyto druhy jsou v počtu jednotek tisíc na celý stát a statisticky ubývají.

Opět tedy různé skupiny osob postižených speciesismem argumentují nesmysly.

Spíše častěji uvidíte motáka pochopa, kterého počet se sice zvýšil, ale stále je menší než předchozích. Pro někoho je ale nepřijatelný jakýkoliv počet větší než nula. A často se používají argumenty "procent", což je nesmysl, který vyhazuje neuvěřitelně vysoká čísla jen díky tomu, že sledovaný druh předtím myslivci vystříleli téměř na nulu, takže potom i absolutně malé zvětšení počtu může vyhazovat čísla s mnoha nulami. Například zvýšení z 1 na 10 je vyší pouze o 9, ale v procentech je to 1000.

V podstatě jsou u nás čtyři jediné přemnožené druhy predátorů: člověk, automobil, domácí pes a domácí kočka.

Viz také krkavcovití.

Sovy

Sovy se někdy nazývají jako noční dravci, ale mezi dravce (taxonomicky) nepatří a ani s nimi nejsou příbuzné. Protože se ale často na různých místech zabývají oběma skupinami společně (respektive nyní už jde o tři skupiny, viz úvod), budou přidány i na tuto stránku.

V ČR jsou nejběžnější např. kalous ušatý a puštík obecný. Kalousi hnízdí i ve městech.

Autor fotografie v odkazech na hlavní stránce (orel mořský): Martin Strachoň / Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orel_mo%C5%99sk%C3%BD.jpg?uselang=cs



www.rorysi.cz ⁄← Hlavní stránka
Přispějte: Ptačí park Josefovské louky.